Sari la conținut

Pareri schema amplificator de pe rockola


toma11

Postări Recomandate

Nu are circuit de bias la puterea aia ! Uau. Nici nu merita sa o bagi in seama. Din ce vad eu functioneaza cu finalii blocati, fara curent de mers in gol, deci distorsiuni de racordare ominiprezente mai mult ca sigur. 

Link spre comentariu

inteleg ce spuneti eu am versiunea tot ca aia functioneaza bine biasu e setat automat dintro rezistenta eu stiu ca ca la reglajul bias iti da o valoare apoi de valoare aia poti atasa o rezistenta la puterea care indica acolo biasu

 

 

dar va rog o varianta puteti posta o schema ceva de genul cum e asta la forma cum e placuta aia

Link spre comentariu

Metoda de reglarea a curentului de mers in gol cu ajutorul rezistorului R15 nu este corect implementata iar ca eficienta (asazisul thermal tracking) este un dezastru. Astea sunt doua lucruri care fac schema aceea de amplificator total neadecvata. Spuneam ca nu este corect implementata din cauza ca acolo trebuiau cel putin trei diode conectate in serie si nu 2 (ma refer la D3 si D4).

Apoi, am spus-o si o repet, topologiile audio care au la baza amplificatoare operationale conectate ca in schema de mai sus, evitati-le. Mai bine construiti o clona de amplificator QSC, cum era EVENS-ul ala din topicul anterior pe care l-ati deschis decat schema "de pe rockola".

 

Apropo de schema EVENS, am combinat putin schema aceasta cu o clona mai veche QSC, si cred ca va iesi ceva de putere care ar merita construit. Deci, urmariti, aviz tuturor utilizatori, tehnium-azi.ro, deoarece cat de curand posibil voi prezenta si acest proiect de cablaj prototip, va fi un proiect gratis (sper testat nu numai de mine, ci de cati mai multi utilizatorii).

Link spre comentariu

trafu era de 2x75 dupa redresare , si se vede in video ca suge cam 1 amper pe ramura masurata, difuzorul era in 8 ohmi. (era si fara radiatoare :giggle:  :giggle: ) si nu vroiam sa vad finalii cum fac fas tinand cont ca am dat 14 lei pe bucata  :whistling:

 

edit : si sa nu uit, volumul din pc (nu avea corector de ton pus) era dat la 5%

Editat de killpacient
Link spre comentariu

Va recomand sa puneti mana pe letcon si sa construiti pana la urma ceva. Am vazut ca ati nominalizat "la oscar" cateva de amplificatoare. Cat de mult se merita sa abordati o schema si nu alta, veti determina dvs. practic. Orice schema de amplificator audio care s-a demonstrat de autori functionala merita construita, inclusiv schema din ultimul fisier PDF postat mai sus. Daca rezultatele va vor multumi, asta veti vedea dvs., dupa ce imprealabil ati abordat proiectul practic asa cum trebuie. 

 

TOPIC INCHIS pana cand veti prezenta practic un amplificator audio construit de dvs. avand la baza una din schemele mentionate in acest topic. Deci, dati-mi de veste in acest sens la adresa de e-mail a redactiei Tehnium Azi sau aici prin mesageria privata. Si succes la mesterit. 

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock