Sari la conținut

calcul rezistenta


Tonibalaita

Postări Recomandate

Salut ! Am o presa termica pentru imprimat sepci si , i-am schimbat rezistenta. Am cumparat-o din china  ! Nu prea cunosc engleza iar pe site-ul de cunde am cumparat-o scria ca se alimenteaza 110v/230v. N-am nici-o schema de la ei. Am montat-o si cred ca tensiunea de alimentare este de 110v pt ca se incalzeste prea repede. Utilajul are un termostat cu timer. As dori sa verific daca rezistenta se alimenteaza la 110v sau la 220v. Posibil sa fie si alta piesa dusa. Nu le am cu electrotehnica  !  

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Flomar pentru raspuns dar ,


uite ce scrie in anuntul de la chinezi: 


Voltage ,220V/110V Frequency ,50HZ/60HZ

Wattage ,400W

Highest temperature ,399 Centigrade degree

Size : 14CM*8.5CM

In rest, cu aparatul de masura, verific doar continuitatea unui cablu :) ! Le am cu altele ! Daca ai rabdare si bunavointa sa ma inveti si sa ma ajuti, poate ma revansez altfel ! La mine in zona, nu prea dau de meseriasi, iar care sunt sunt muuult prea, prea ocupati cu chestii asa marunte ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt de 4(patru) ori mai mare asa cum a postat @smilex,

 atentionind la o postare gresita.

Adica daca consuma 400W la 110V(120V) la 220V(230V) va consuma 1600W.

Pentru un produs care functioneaza la ambele tensiuni, cu sau fara racire cu apa

  sau prin modul de lucru, se utilizeaza un termostat intern ca la fierul de calcat

  sau ca la expresoarele de cafea. In acest fel temperatura se mentine in limitele

 normale de functionare. Un modul 800W(230V), care ma ajutat sa inteleg

  functionarea unui expresor  este in poza urmatoare:

   post-24607-0-93371100-1484463995_thumb.jpg

Obiectul functioneaza cu apa, cu abur sau fara apa si este condus de termostat

  la o temperatura putin peste 100 0C.

Asa ca este posibil ca presa de imprimat  sepci ca functioneaze pe acelasi principiu.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....cunoastem tensiunea si masuram rezistenta....din formula  Puterea  = tensiunea la patrat supra rezistenta P = U2/R aflam puterea reala pe care o consuma rezistenta dvs...

La rezistoarele de incalzire, rezistenta ca parametru creste cu temperatura, iar masurarea ei la rece nu spune mare lucru. De obicei la aceste rezistoare se iau de baza tensiunea nominala si puterea, inscrise de producator in documentatia tehnica a produsului. Rezistenta la temperatura de lucru, se va calcula din relatia pe care ai dat-o tu, rezultand R=U2/P. Exista si relatii exacte sau empirice care aproximeaza rezistenta, insa trebuie cunoscute temperatura de lucru si materialul rezistentei, caz in care se poate afla factorul de variatie cu temperatura a acesteia. Simpla masurare cu testerul la rece a rezistentei nu ne ajuta cu nimic. Relativ la problema formulata de initiator, achizitionarea unui rezistor de incalzire pentru un utilaj, trebuie facuta tinand cont de ceea ce producatorul scrie in manualul de exploatare si service al acestuia. Daca nu dispunem de un asemenea manual, il putem cauta pe internet dupa elementele de identificare ale utilajului. Daca nici asa nu rezolvam problema, atunci trebuie apelat la cineva care a utilizat utilajul si a mai facut o asemenea operatiune de inlocuire a rezistorului de incalzire respectiv. A cumpara un rezistor de incalzire, fara sa stim care este de fapt tensiunea nominala de utilizare a acestuia, este o greseala elementara. Asadar, cred ca problema trebuie studiata cu mare atentie, inainte de a comanda un rezistor de inlocuire al celui original.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Voltage ,220V/110V Frequency ,50HZ/60HZ

Wattage ,400W
Highest temperature ,399 Centigrade degree
Size : 14CM*8.5CM...

Am vazut mai tarziu aceasta specificatie. Nu am inteles daca specificatia tehnica este extrasa din manualul tehnic al utilajului, sau daca este specificatia tehnica pentru produsul achizitionat ulterior. Daca este vorba despre primul caz, atunci o rezistenta de incalzire nu poate avea o tensiune nominala de 220V/110V, decat in cazul cand ea are si o priza mediana (trei borne) caz in care bornele corespunzatoare terminalelor extreme se pot conecta la 220 V, iar in cazul utilizarii la 110 V, cele doua borne extreme se leaga impreuna si formeaza o singura borna de alimentare, iar borna mediana formeaza cea de a doua borna electrica. In acest mod cele doua jumatati de rezistenta sunt legate in paralel si se pot conecta la o tensiune de 220/2=110 V, cu pastrarea aceleiasi puteri (400 W). Mult mai important pentru rezolvarea problemei, mi se pare specificarea temperaturii maxime de lucru pe care o da chinezul - 399 centigrade (399 ? Celsius). In acest mod putem stabili de la inceput factorul de variatie al rezistentei cu temperatura ?=(R-R0)/R0t. Se poate asadar masura rezistenta la rece R0 a rezistorului cu un multi-tester. Se calculeaza apoi rezistenta la temperatura nominala R=U2/P=2202/400=121 ?. Dupa ce se determina factorul ? de variatie cu temperatura, se va determina cu ajutorul unor tabele, din ce material este facut rezistorul. Cunoscand toate aceste lucruri, se poate apoi echivala rezistorul cu un altul existent pe piata. Daca se doreste inlocuirea rezistorului cu unul avand caracteristici echivalente, atunci se poate opta pentru doua rezistoare de 110 V la 200 W, legate de asa maniera in circuit, incat utilajul sa poata fi folosit atat la tensiunea de 110 V (prin legarea rezistoarelor in paralel) cat si la tensiunea de 220 V (prin legarea rezistoarelor in serie). Daca nu se doreste restabilirea caracteristicilor tehnice initiale ale utilajului, atunci se poate utiliza o rezistenta de 220 V la 400 W legata de asa maniera incat sa functioneze doar la tensiunea unica de 220 V.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat presa de la o firma care nu mai exista. Am avut probleme cu ea de la inceput. Ma face sa cred, dupa cele spuse de voi, ca montajul si piesele componente ale presei sunt naspa. Plecand de la faptul ca rezistenta este ok, am gasit pe un site piese cu care as putea face o alta presa de la inceput. Am gasit timer, sonda , temporizator, buzz, led indicator, dar nu am o schema de montaj. Am cunostinte vagi ( casnice :) ). Ma poate ajuta careva s-o scoatem la capat ? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florine, din punctul meu de vedere esti salvat de mult. Eu ma refeream la ce se intelege de catre cineva dornic sa asimileze informatii. Dublarea tensiunii care duce la cel putin dublarea puterii poate crea confuzie. Ce ai spus tu nu e fals, insa puteai mentiona si despre triplarea puterii ca fiind cel putin, ca tot adevarat era. Puteai zice de cel putin 2,78359 mai mare si atunci sa vezi cate se intrebau oamenii (se intrebau in sinea lor, nu pe forum, ca sa nu para ignoranti). Evitarea confuziei, sper ca nu interpretezi altfel interventia mea (facem abstractie de faptul ca-mi place sa te astept dupa colt). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock