Sari la conținut

MiniDV


SIG

Postări Recomandate

Ma gandesc sa postam aici metode si probleme intampinate la prelucrarea materialului video filmat cu camere miniDV.

Desi sunt incepator in acest domeniu,in lucru cu miniDv-urile ,incep prin a face putina disertatie. blink.gif

Primul lucru important pe care vreau sa-l prezint este ca,cica,nu ar' conta placa firewire,prin care se face transferul de la camera video la PC,sa fie scumpa sau ieftina,de marca sau nu.

So,teoretic,putem lua orice placa firewire.Aici as' fi putin circumspect totusi.Mai bine luam din gama de mijloc decat cea de foarte lowbudget,cine stie ce bombe de placi se fac la un pret foarte mic.

Apoi,transferul s-ar' face cu softuri dedicate ptr. astfel de transfer.Sunt cateva free(WinDV,Exsate DV,DVIO)

Intrucat am o astfel de camera ,dar nu mi-am luat inca o placa firewire,ma framanta un aspect:

La captura analogica,cu VirtualDub,am posibilitatea sa vad daca calculatorul a scapat ceva frame-uri(dropped frames).Alte programe de captura nu iti arata acest lucru si te trezesti la sfarsit cu o "mandrete" de captura care ruleaza scadat si nu stii din ce cauza(tocmai datorita aceor dropped frame-uri care apar dar care softul nu ti le arata).Din acest punct de vedere dau o bulina alba soft-ului VirtualDub.

1.Ei,insa la acest transfer digital prin placa firewire,nu exista acest pericol de a scapa cadre(dropped frames) ca si la captura analogica?

2.Sunt in general probleme de compatibilitati la placile astea firewire cu pc-ul? Am mai citit pe unele site-uri cum ca sunt cazuri ca se arde/defecteaza portul camerei sau placa firewire.O fi adevarat?

Mersi.

 

P.S. Orice experienta si/sau sfat in acest domeniu este binevenita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Ei,insa la acest transfer digital prin placa firewire,nu exista acest pericol de a scapa cadre(dropped frames) ca si la captura analogica?

Nu exista pericolul de a scapa cadre deoarece informatia este "transmisa digital".

Sunt in general probleme de compatibilitati la placile astea firewire cu pc-ul?

Personal nu am auzit si/sau citi ca ar fi.

Am mai citit pe unele site-uri cum ca sunt cazuri ca se arde/defecteaza portul camerei sau placa firewire.O fi adevarat?

Nu cred. S-ar putea sa fie niste simple "barfe".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK,

inteleg ca este transmisa digital,deci mai pe placul calculatorului(decat captura analogica),dar nu exista riscul ca informatia transmisa de camera sa fie peste puterea de stocare a procesorului sau a hardului?

Nu cred ca putem pretinde de exemplu ca si un pentium I sau un 486 ar'putea inghitii atata cantitate de informatii ,care tot transmisie digitala este.Deci mai mult ca sigura ca un pentium I ar' avea ceva cadre scapate,chiar daca filmarea este in forma digitala transmisa.

Gresesc?

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar nu exista riscul ca informatia transmisa de camera sa fie peste puterea de stocare a procesorului sau a hardului

NU exista. In cazul unei configuratii PC mai putin performanta, chiar daca puterea de captare a infromatiei este semnificativ redusa, NU se poate intampla sa "scape cadre" ci mai degraba sa se blocheze calculatorul nefiind capabil sa prelucreze cantitatea de informatie video. Din cate imi aduc aminte stiu ca pentru a viziona un film "bine" iti trebuie cel putin un Pentium II MX 233MHz cu cel putin 32Mb RAM. Alt exemplu: in cazul rularii corecte a Winamp-ului trebuia un minim PI la 133MHz cu 16MbRAM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca doreste cineva sa stie destinatia pinilor la cablul firewire,4 to 6 pins:

post-5-1200804478_thumb.jpg

De asemenea in link-ul de mai jos se pot compara intre ele porturile USB1.1 , USB2.0 si Firewire.

http://computer.howstuffworks.com/firewire3.htm

Din cate am inteles,transferul de pe camerele mini DV s-ar' face cu o rata de transfer de 25 Mb/secunda.

Intrucat am citi pe net ca transferul prin USB 1.1 este jalnic,si vazand ca prin USB1.1 rata de transfer este doar de 12 Mbs am inceput sa dau dreptate in privinta calitatii filmelor transferate prin portul USB1.1.

Problema este ca privesc abstract faptul ca portul USB1.1 poate "inghitii" doar jumatate(12/25) din fluxul de transfer al camerei miniDV.Ce se intampla tehnic vorbind?Nu se iau toate informatiile unui cadru? Doar jumatate din continutul ,digital,al unui cadru?De aici si imaginea de slaba calitate?

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK,

inteleg ca este transmisa digital,deci mai pe placul calculatorului(decat captura analogica),dar nu exista riscul ca informatia transmisa de camera sa fie peste puterea de stocare a procesorului sau a hardului?

Nu cred ca putem pretinde de exemplu ca si un pentium I sau un 486 ar'putea inghitii atata cantitate de informatii ,care tot transmisie digitala este.Deci mai mult ca sigura ca un pentium I ar' avea ceva cadre scapate,chiar daca filmarea este in forma digitala transmisa.

Gresesc?

Mersi.

 

Fire Wire are rata de transfer foarte mare , nu cred ca un PI sau PII functioneaza cu o placa suplimentara de Fire Wire.

 

La un PII 233MHz nu am putut instala placa de USB2 se bloca sistemul , nici nu functiona PC-ul dar mai sa folosesc portile USB2 .

 

Teoretic daca transferul este mai lent din cauza puterii mai mici de procesare va tine mai mult un transfer, timp mai indelungat.Bineinteles depinde si de calitatea softului utuilizat .

 

Exact ca si la conexiuni internet poti descarca un film in 5 minute sau in doua zile in functie de rata de tranfer .Softurile "destepte" stiu sa reia si sa corecteze datele in caz de "buffer overflow" sau oprire accidentala .Exemplu ar fi "download accelerator " care stie sa reia un transfer intrerupt pe internet .Asa ca nu se prea pierde nimic.

Nu stiu cum functioneaza citirea datelor "analogice" la DV de pe caseta eu stiu ca este semnal AVI cu rata de compresie mica ,La transfer ar trebui sa aiba un "buffer mare " ca sa poata prelua datele de pe banda.Cred ca reluarea si sincroinizarea electromecanica la citirea de pe banda pune problemele dar poate eset prevazuta si aceasta treaba cu un control al cadrelor de obicei foarte complex si precis.

 

Eu am digicam cu memory card si iesire USB2.0 ( sau USB 1.0) si in functie de Viteza USB transferul ste mai rapin saui mai lent .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema este ca privesc abstract faptul ca portul USB1.1 poate "inghitii" doar jumatate(12/25) din fluxul de transfer al camerei miniDV.Ce se intampla tehnic vorbind?Nu se iau toate informatiile unui cadru? Doar jumatate din continutul ,digital,al unui cadru?De aici si imaginea de slaba calitate?

Mersi.

Un cadru TV standard,nu inalta definitie,are cca.6MB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eu am o camera mini DV, si prefer captura analogica din 2 motive: in primul rand, trebuie sa selectez optiunea "deinterlace" de la player, lucru care nu m-am obosit sa aflu cum se face, si in al doilea rand, eu majoritatea filmelor le am destinate pentru editare, lucru ce nu poate fi facut in mod interlaced, pentru ca mai am tranzitii si alte chestii care se bat cap in cap cu playerul la deinterlace (cel putin, asa cred).

Daca stie cineva daca pot da deinterlace inainte de a face captura, il rog sa-mi spuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Atat camerele miniDVd cat si cele "analogice" stocheaza materialul in mod interlaced .

Deci nu vad de ce ai prefera camerele video analogice,in defavoarea celor miniDV, din acest motiv.

2. Cred ca toate playerele fac automat deinterlace,nu trebuie sa faci setare special ptr. asta.

3. Nu am auzit ca materialul intretesut (interlaced) sa nu poata fi editat.Si eu fac mici editari cu

Power Director,primit cu placa TV tuner, si materialul e intretesut.

In concluzie,deosebirile dintre camera analogica si cea miniDVd sunt de alta natura,nu de intretesut sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, aveti dreptate, dar unele playere nu au aceata optiune, iar imaginea este mai rapida ca la captura analogica, desi, daca nu bruscati camera, acest lucru nu deranjeaza, ba chiar este un beneficiu, care cand filmezi 3 ore la -7 grade (cum am patit odata), si cu captura analogica si DIS (Digital image Stabilizer) nu am facut mare lucru. Si nu ma intelegeti gresit, eu apreciez camerele DV epntru calitatea materialului video si a rezistentei sale pe caseta miniDV.

Iar cat despre ce s-a vorbit mai sus, un cablu FireWire are o rata de transfer de 200, 400, sau chiar 800 Mb/s, si eu am avut Pentium I cu placa USB 2.0 PCI pentru Scanner si a mers excelent, de fapt nu s-a intamplat nimic cu sistemul. Nici nu a incetinit, nici n-a accelerat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

M-am decis sa vad ce si cum e cu Ulead VideoStudio 11

Am facut o proba pe un material de 3 minute dar nu am fost deosebit de incantat.

Merge cam ciudat cu setarile.

Desi am setat sa comprime MPEG in doi pasi face conversia destul de rapid,1 ora de material cred ca o face in 4 ore si nu am vazut sa anunte ca termina pasul 1 si continua pasul 2.

Am sa fac un material mai lung sa vad si calitatea.

Ar' avea avantajul ca face captura, editare si authoring.

Se spune in general ca e bine sa folosesti softuri dedicate pe fiecare domeniu separat.

Care le face pe toate face lucru de meserias'?

Voi cum stati cu experienta Ulead?

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock