Sari la conținut

Unde se termina sau cat de mare este universul?


titi

Postări Recomandate

Am stat de multe ori si ma gandeam: oare cat de mare este universul! Credeti ca am putea intr-un viitor mai indepartat sa exploram alte galaxii si daca vom putea, cum credeti ca am putea face acest lucru? Am gasi viata pe alte planete? Sau cat de mare este universul? Apropo, care este cea mai indepartata stea pe care a vazut-o omenirea cu un telescop? Sa fie universul infinit? :xmas_biggrin:

Editat de titi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... oare cat de mare este universul!...

Universul este o "pricina" de controverse, intre cei mai mari savanti si filozofi cosmogonisti ai lumii. Structura lui este in continua cercetare de cateva sute de ani, iar modelul structural, evident ca se schimba oridecate ori se face o noua descoperire cu valoare de adevar incontestabila. Se pare ca practic in unanimitate, savantii au cazut de acord ca universul nu este infinit nici in spatiu, dar nici in timp. Alte concluzii definitive, inca nu s-au tras. Varsta si limitele lui fizice sunt cunoscute doar cu tolerante largi.

 

...Credeti ca am putea intr-un viitor mai indepartat sa exploram alte galaxii si daca vom putea, cum credeti ca am putea face acest lucru?...

Pana acum, se pare ca singura planeta asupra careia, studiile au conchis ca este locuibila pentru om, se afla undeva la circa 4,5 ani-lumina distanta de pamant. Ea se afla in galaxia noastra si evident, pentru a putea ajunge fizic la ea putem merge pe doua directii total diferite. Fie gasind mijloacele de acceleratie pana la viteza luminii si propulsie cu aceasta viteza, fie studiind si invatand sa folosim "gaurile de vierme". Ele sunt postulate in cadrul geometriilor neeuclidiene. Modelul matematic este cunoscut, insa modul lor de depistare si folosire in interesul omenirii, depinde foarte probabil de progresul tehnologic. Daca pentru atingerea acelei planete, este suficienta prima varianta - considerata astazi mai probabila, in schimb pentru excursii in alte galaxii - la sute de mii sau milioane de ani-lumina, singura sansa este stapanirea tehnica si folosirea celei de-a doua variante.

 

...Am gasi viata pe alte planete?...

Cine stie? In orice caz, odata depistate planetele cu conditii propice vietii, vom putea duce cu noi viata acolo.

Nostradamus, un controversat "prezicator" prevede pentru acest secol doua mari evenimente cosmogonice care vor afecta pamantul. Ca urmare a unor catastrofe de proportii - ploi de meteoriti gigantici lovind pamantul, sau a indesirii si cresterii in forta a marilor cutremure de pamant (deocamdata toate sunt doar presupuneri) - se vor produce in ordine, urmatoarele doua evenimente.

1 - Axa pamantului nu va mai fi paralela cu ea insasi in miscarea pe orbita, ci va intra intr-o vizibila vibratie, facand printre altele ca stelele sa nu mai apara pe cer ca niste puncte, ci ca niste linii, mai mult sau mai putin serpuitoare, functie de locul de pe glob unde se afla observatorul;

2 - Va avea loc un asa-numit "Mare Exod", cand probabil cateva zeci de mii de pamanteni care-si permit o calatorie cosmica, se vor imbarca intr-o nava gigant, construita pe orbita pamantului, de unde-si vor lua zborul in cautarea unui alt loc mai sigur pentru ei si pentru urmasii lor.

Aceste doua evenimente sunt deci prevazute pentru acest secol. In functie de momentul catastrofei prezise de Nostradamus si de progresele pe care le va face tehnologia astronautica, poate vor exista si printre noi martori la aceste evenimente. Oricum viitorii nonogenari care se nasc incepand din acest an, vor fi "sigur" martorii lor. Spun "sigur", in masura in care Nostradamus nu a gresit. Oricum tin sa amintesc ca Nostradamus, care a trait in secolul 15, a prezis cu o precizie uluitoare (ca timp si spatiu) evenimente importante din secolul trecut - cele doua razboaie mondiale si dominatia comunismului. Ultimul mare eveniment prezis si caruia i-am fost deja martori, este atacul terorist din 11 septembrie 2001, urmat de razboiul din Irak.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa vedeti cat de mare este universul, va propun sa vizionati acest documentar:

http://www.youtube.com/watch?v=BGxRWCmwSDE&feature=player_embedded

 

Deci, ca sa ne putem deplasa cat mai rapid dintr-un punct in altul (spre exemplu la 10 ani lumina departare), va trebui sa calatorim cat mai repede. Ideal ar fi sa atingem viteza luminii dar odata cu atingerea acestei viteze se distorsioneaza foarte mult modul cum percepem noi, oamenii, materia si timpul. Din aceasta cauza corpul uman nu ar suporta acceleratii la o asemenea viteza, pur si simplu s-ar face bucati. Doar daca am inventa o naveta spatiala careia sa-i reducem masa spre zero sau, in spatiu in care ne aflam, sa creem un scut in jurul navetei astfel incat aceasta privita din exterior, deci din spatiu unde urmeaza sa se deplaseze, ea sa fie privita per ansamblu ca un obiect cu masa proprie negativa sau cel mult egala cu 0. Teoretic, ar fi posibil asa ceva, dar cum s-ar putea transpune practic? Deci, ideea ar fi sa creem un scut energetic in jurul navei spatiale cu scopul de a anula proprietatile fizice ale acesteia in spatiu in care vrea sa circule. Astfel, energia necesara propulsarii navei ar fi mai mica iar atingerea unor viteze superluminice mult mai probabila. Dar cum facem acest lucru?

 

Din ultimile cercetari in domeniu, ne-ar trebui pentru creerea acelui scut energetic (asemenea scuturilor generate de navele spatiale in unele filme SF), o cantitate enorma de energie, mult peste ce ne poate da o propulsie avand la baza hidrocarburi sau energia nucleara. Parerea mea e ca omul o sa mai aiba mult de asteptat pana sa inteleaga modul de oranduire a materiei: adica pe dimensiuni de existenta.

 

Universul e putin probabil sa fie infinit. Unii oamenii presupun ca ar fi tot sferic, deci un fel de sfera unde sunt inghesuite mai multe galaxii (miliarde de galaxii). Aceasta sfera graviteaza in jurul altor universuri, o imagine probabila a celui in care ne aflam noi - sa le numim un fel de lumii paralele. Acest scenariu a fost impartasit de o mare a oamenilor de stiinta, desi pana acum nu s-a putut demonstra nimic. De fapt, atomul si cu electroni sunt tot un fel de sistem solar dar la scara micro. Sistemul nostru solar e scara macro, e la mijloc, ghiciti cine este: omul.

 

Ar fi multe de spus pe tema asta dar am sa revin cu completari pe parcursul discutiei.

 

Va doresc un Paste Fericit !

Editat de iuly2010
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dl.miron, dupa ce universul nostru se termina, cu siguranta nu mai poate fi vorba de un univers, ci de un roii de universuri. Mintea umana nu poate etalona pe o scara cat de mult se intind aceste universuri, asta din cauza ca atat putem noi sa percepem si sa masuram in aceasta dimensiune. Dimensiunea in care traim noi, aici pe Pamant, e un fel de univers 3D avand pe o latura timpul, iar pe celelalte coordonate masa si lungimea spatiului. Se pare ca gravitatia pamantului si altor planete din univers distorsioneaza notiunea de timp. Spre exemplu, daca ar fi sa privim pamantul din spatiu, undeva intre Pamant si Luna, o zi pamanteana ar dura conform spuselor unui astronaut 7 minute pamantene, dar daca coboram pe Pamant, vom constata folosind acelasi ceas, ca au trecut 24 de ore. S-a intrebat vreodata cineva de unde aceasta diferenta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce universul nostru se termina, cu siguranta nu mai poate fi vorba de un univers, ci de un roii de universuri.

Iar toate aceste universuri(mai curand module) fac parte dintr-un univers mai mare, care sigur este infinit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar toate aceste universuri(mai curand module) fac parte dintr-un univers mai mare, care sigur este infinit.

Infinitul este o "exceptie" la limita, domnule miron1947. Haideti sa ne aducem aminte de analiza matematica, cu acele serii - sume avand termeni din ce in ce mai mari - care la prima impresie tindeau la infinit, dar calculate in mod sistematic aveau limite cat se poate de finite. Apoi, ne amintim de functiile asimptotice, care atunci cand prin conventie consideram ca variabila tinde la infinit, functia avea valori finite, limitate de vre-o curba in spatiu. Sau reciproc, atunci cand variabila tindea la o valoare finita, functia tindea la infinit - exemplul tipic, este functia trigonometrica tg(x).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se spune că masa unui corp creşte odată cu viteza acelui corp si este de mai multe tipuri: masa relativa si masa invariabila.

Pe de alta parte, particulele care constituie masa corpului (conform constructiei atomice), sunt la randul lor formate din particule energetice mai discrete. Deci, se poate afirma ca masa corpului este de fapt o reprezentare a energiei intriseci a corpului. Daca ne raportam la energia intrinseca a corpului si incercam sa cantarim aceasta energie, s-ar putea sa avem surpriza sa constatam ca masa corpului este zero dar nu este chiar asa. Nu este asa din cauza ca, si s-a demonstrat lucru asta, un foton in stare de repaus are masa, deci si un grup de alte elemente atomice vor avea si ele masa. Deci e imposibil practic sa creezi acum un corp cu masa zero sau negativa. Daca ai incerca sa izolezi naveta spatiala de proprietatile fizico-chimice ale sistemului in care se afla, va trebui sa controlezi starea obiectelor din nava si chiar structura navei, deoarece izolarea presupune ca tot ce e in nava si nava in sine sa devina energie. Asadar, e imposibil sa realizam navete spatiale care sa mearga cu viteza luminii sau mai mult. Daca ne gandim sa transformam masa corpului in energie, atunci vom putea, dar asta inseamna sa detinem secretul si controlul vietii sau, cu alte cuvinte, sa putem invia oamenii sau sa putem sa-i teleportam. E un vis destul de indepartat ca sa devina realitate prea curand.

 

Cat de mare este universul? Si eu sunt de parere ca universul este infinit. Spun asta din cauza ca notiunea de infinit este foarte strans legata de timp. Sa presupunem ca privim cea mai indepartata stea cu cel mai puternic telescop existent. Timpul in care lumina acelei stele ajunge la noi poate fi de miliarde de ani lumina. Daca vom incerca in continuare sa privim cat mai departe, cu siguranta vom ajunge intr-un punct in care nu mai e lumina, e o bezna totala, dar asta nu inseamna ca nu mai este nimic. Sau e posibil sa nu mai fie nimic si privind asa departe sa fi ajuns asa de mult inapoi in timp, chiar inainte de declansarea Bing Bang-ului. Daca vom incerca sa scanam bezna in continuoare, sa ne avantam in ea, s-ar putea sa descoperim alt univers care s-a format inaintea acestuia si tot asa, calatoria va merge la infinit sau poate pana la limitele gandirii umane. Trebuie sa existe si un sfarsit?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fragmentul postat de iuly2010 preluat de pe YouTube, este din documentarul postat de mine aici:

http://www.forum.tehnium-azi.ro/topic/3333-filme-documentare-despre-stiinta-si-tehnica/

Este vorba despre Journeys to The Edge of Creation.

Aveţi şi subtitrare ?n rom?nă direct pe film.

 

este acelasi documentar cu asta: National Geographic - Journey To The Edge Of The Universe ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator uuciN

Nu, nu este acelaşi documentar.

Este produs de MOODY VIDEO şi nu de National Geographic.

Dealtfel diferă şi numele.

Dacă eşti interesat de documentare subtitrate în română, dă-mi un PM,

şi-ţi dau o adresă de unde poţi descărca ce doreşti.

Regulile forumului, nu-mi permit s-o postez aici.

Editat de uuciN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am stat de multe ori si ma gandeam: oare cat de mare este universul! Credeti ca am putea intr-un viitor mai indepartat sa exploram alte galaxii si daca vom putea, cum credeti ca am putea face acest lucru? Am gasi viata pe alte planete? Sau cat de mare este universul? Apropo, care este cea mai indepartata stea pe care a vazut-o omenirea cu un telescop? Sa fie universul infinit? :xmas_biggrin:

Universul cosmic, este ne?nchipuit de mare.

Este posibil dar nu cu mijloace actuale, ca să putem explora și alte galaxii. Deocamdată nici Calea Lactee, care este galaxia noastră nu a fost explorată suficient de mult ?nc?t să putem spune că o cunoaștem bine. Nu zic nimic de Terra, planeta noastră, care și ea mai are zone geografice ?ncă insuficient cunoscute.

Dacă am găsi viață pe alte planete ? Este posibil.

Nu știu care este cea mai ?ndepărtată stea. Ceea ce cunosc este că Proxima Centaurii conține Alpha Centaurus, despre care am ?nțeles că ar fi ce-a mai apropiată stea, după Soare bine?nțeles.

Dacă universul este infinit ? Este posibil să nu fie. Cine poate știi care vor fi explicațiile oamenilor de știință asupra ceea ce se numește Cosmos ... Să nu uităm că anticii credeau că Păm?ntul stă pe loc iar cerul se ?nvartește ?n jurul lui; să nu uităm de asemenea că despre Păm?nt se spunea că este plat.

Am văzut mai demult pe Youtube un filmulet despre distanțe: subatomice, microscopice, metrice, chilometrice, ani lumină ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am stat de multe ori si ma gandeam: oare cat de mare este universul! Credeti ca am putea intr-un viitor mai indepartat sa exploram alte galaxii si daca vom putea, cum credeti ca am putea face acest lucru? Am gasi viata pe alte planete? Sau cat de mare este universul? Apropo, care este cea mai indepartata stea pe care a vazut-o omenirea cu un telescop? Sa fie universul infinit? :xmas_biggrin:

La intrebarea ta nici cei care se ocupa cu studiul in domeniu nu pot raspunde concret ce si cum dupa zeci de ani de cercetari...poate intr-o zi se va afla raspunsul la multe intrebari care akum par imposibil de aflat...daca s-a gasit viata pe alte planete, secretele sunt bine pastrate...in opinia mea sunt sanse 100% sa fie viata pe alte planete...iar daca universul este infinit sau nu...daca se termina undeva...si daca se termina ce este dupa el...nu stiu cand o sa aflam dar cred ca nu o sa mai dureze mult.Ca o comparatie intre om si univers sa comparam o furnica (vietate) cu planeta pamant...pt ea aceasta planeta este infinita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In univers cu siguranta exista viata, la cat de mare este universul. Servicile secrete americane si rusesti si altor tari din lumea I se pare ca au informatii despre existenta vietii extraterestre. Unii presupun ca extraterestrii ar veni din ale dimensiuni, asemenea celei in care se duc oamenii dupa ce mor. Din cauza asta ei pot sa ne viziteze pe noi si pot sa se deplaseze foarte repede pe diferite traiectorii cu OZnul.

 

Dar documentarul de mai jos demonstreaza contrariul, adica ca fenomenul OZN este doar o conspiratie la nivel mondial iar ceea ce este palpabil (ex. prabusiri OZN etc) nu sunt decat niste experimente secrete ale statului american sau a alor state:

http://www.youtube.com/watch?v=vXz2cliesxA

 

stima

dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock