Sari la conținut

Recomandati-mi un amplificator audio simplu pe lampi


releu

Postări Recomandate

De curand m-am gandit daca tot imi iau concediu, intr-o sambata sa incerc sa fac un amplificator simplu pe lampi. As dori de la voi daca puteti sa-mi recomandati o schema simpla si cat de cat performanta (si tuburile electronice sa le gasesc). Apropo, tuburi electronice se mai fabrica, ma refer pt audio?

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 102
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Putin probabil sa mai gasesc tuburile alea prin magazine.... :(

Sa incerc prin talcioc.

Multumesc de schema. Daca mai aveti si alte scheme sunt binevenite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmarind discutia de aici ma gandeam ca nu ar fi rau sa incerc si eu sa fac unul pe tuburi.

 

Ma intereseaza si pe mine daca aveti niste scheme cu urmatoarele tuburi (prima schema postata de miron mai sus este cu unul din aceste tuburi dar ma gandeam poate mai aveti si altele):

EL84 (300V)- aprox. 15euro/bucata, EL34 (800V) - aprox. 22Euro/bucata, ECC83 (300V) - 12 Euro/bucata, KT88 (800V) - aprox. 55 Euro/bucata, 6L6GC (360V) - 22Euro/bucata , 6L6WGC/5881 (400V) - 40 Euro/bucata

preturile din catalogul Farnnel din 2005. Nu le-am cautat acum la ei pe site sa vad daca s-au modificat dar distribuitorul oficial in Romania a acestei firme practica preturile din catalogul din care le-am redat acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock