Sari la conținut

generator rf


BOBO

Postări Recomandate

Salut!Cred ca unul dintre instrumentele unui radioamator,ar trebui sa fie un generator de radiofrecventa.Am tot cautat astfel de scheme,si prin Tehnium,si pe Internet,dar nu am gasit ceva concret. Cred ca ideal ar fi mai multe oscilatoare care sa acopere fiecare cate o banda de frecventa,cu un comutator.Sau cate 2 oscilatoare,unul la capatul unei benzi,iar celalalt,la capatul opus.Are cineva o asemenea schema?

 

Multumesc anticipat.

support.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

Un generator care sa acopere toata gama de frecvente alocate radioamatorilor n-ai sa gasesti, dar ceva asemanator am eu in constructie si te invit sa citesti acest site http://translate.google.ro/translate?u=htt...ro&ie=UTF-8 unde gasesti un analizor de antena care are in componenta un generator integrat care acopera gama de frecvente HF adica pana la 33 Mhz, ceea ce este destul de bine, zic eu. Si eu ma confrunt mereu cu nevoia de a avea un generator de frecventa de laborator. Am ajuns la acest ANTAN generator la indemnul altui radioamator confruntat cu aceeasi problema. Daca poti sa abordezi constructia, cred ca te va ajuta mult in activitate. Succes! 73! de YO6PIR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Salut!Cred ca unul dintre instrumentele unui radioamator,ar trebui sa fie un generator de radiofrecventa.Am tot cautat astfel de scheme,si prin Tehnium,si pe Internet,dar nu am gasit ceva concret. Cred ca ideal ar fi mai multe oscilatoare care sa acopere fiecare cate o banda de frecventa,cu un comutator.Sau cate 2 oscilatoare,unul la capatul unei benzi,iar celalalt,la capatul opus.Are cineva o asemenea schema?

 

Multumesc anticipat.

support.gif

Salut,

 

Am urmatorul generator :

Nu e mai comod si mai bun unu gata facut de firma?

post-3441-1243884451_thumb.jpg

post-3441-1243884604_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
  • 2 weeks later...

Trebuie un singur generator bun pentru orice nevoie prezenta sau viitoare. Au aparut noi benzi de amatori. Ar trebui sa aiba: Banda continua de la 100 kHz pana la peste 50 MHz. Sinusoida curata. Amplitudine constanta. Atenuator foarte bun, pana la un microvolt. Frecventmetru digital. Modulator, cel putin in amplitudine. E greu de facut si nu merita efortul pentru un unicat. Eu am gasit un vechi si excelent generator romanesc E-0503 de care nu mai avea nevoie nimeni. Merge pana la 110 MHz si are de toate, inclusiv modulatie de frecventa si markeri de frecventa. Cele care mai stau degeaba prin depozite ar trebui cautate si salvate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu componente actuale (FPGA + DAC) se poate acoperii usor 0-50MHz cu precizie de 0.1Hz prin tehnica DDS (direct digital synthesis) si nici nu trebuie frecventmetru, precizia fiind data de precizia referintei. Modulatia se obtine foarte usor la un oscilator DDS (de orice tip ar fi ea) doar schimband niste numere.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

E cam de pe timpuri DDS-ul ala, sunt unele mai recente care genereaza direct 0-60Mhz - (eu il folosesc cu success legat la o placa arduino - si fac sweep ca sa-mi testez filtrele)

http://altelectronics.co.uk/shop/rf-modules/ad9851-dds/prod_86.html

-daca cineva e interesat pot sa pun aici sketch-ul (softul pentru Arduino)

RR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock