Sari la conținut

Program pt micsorat rezolutia la poze


donpetru

Postări Recomandate

Ma intereseaza daca cunoasteti un program care sa micsoreze rezolutia la poze fara a pierde din claritatea ei. Am inteles de la cineva ca exista asa ceva dar nu stiu cum ii spune si de unde l-as putea descarca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezolutia si dimensiunea fizica a pozei sunt in interdependenta.

Daca reduci rezolutia automat se reduce si dimensiunea pozei.

Gresesc?

Mersi.

 

Later edit.

M-am exprimat gresit.

Vroiam sa zic asa:

Resolution and size (dimensions) are inversely proportional to each other. So, if you enlarge an image, you lower its resolution. If you reduce an image, you increase its resolution.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca reduci rezolutia automat se reduce si dimensiunea pozei.

Gresesc?

Nu cred ca gresiti,imaginea digitala,are un numar finit de pixeli(dat de rezolutia cu care a fost facuta initial),iar prin marire/micsorare, se obtine doar, marirea/micsorarea , dimensiunii pixelului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt,daca ma raportez la problema,

rezolutie inseamna un anumit nr.de dpi(dots per inch).

Daca se doreste rezolutie mai mica atunci inseamna automat un nr. mai mic de dpi decat originalul.

Aceasta inseamna fizic o marire a pozei.

Acum daca marim poza originala,adica micsoram rezolutia,apare ceva ce nu ne iarta:

"You can do many tricks with digital images but the one thing you can't do is add resolution to a photograph after it has been taken. This is the main thing you have to make sure is right before you take the next photograph with your digital camera."

Deci poate sunt programe de prelucrat pozele digitale in acest sens,dar nu cred sa nu se piarda din claritate.Ar fi super atunci.Toti am face poze cu telefonul mobil si am printa niste postere grozave pe pereti.

Poate totusi exista ceva programe super performante.

Practic,orice poza am marit-o,i-am micsorat rezolutia,a avut ca si consecinta pierderea calitatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu m-am suficient de inteles: ma intereseaza un program care sa micsoreze o poza, sa zicem facut la rezolutia 1200X800, la o rezolutie mult mai mica, de exemplu 80x60 dar fara sa i se piarda din claritate. De regula programe ca Paint, Microsoft Office Picture Manager micsoreaza rezolutia imaginii dar afecteaza si claritatea imaginii, lucru pe care nu il vreau. Gasisem anul trecut un astfel de program pe DC++ dar din pacate nu il mai am si nici nu mai stiu cum ii spunea. Am mai vorbit si cu alti prieteni care mi-au recomandat Photoshop, Corel etc...ce spuneti ?

 

P.S. crexy, am auzit de irfanview dar nu stiu daca are aceasta facilitate de micsorare fara pierderea claritatii pozei ? Din cate imi aduc aminte parca nu avea, dar posibil sa ma insel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donpetru, nu te inteleg ! Rezolutia inseamna, in ultima instanta, claritate! Adica redarea amanuntelor. Cum s-a mai spus inainte, rezolutie mai mica inseamna dimensiuni mai mici, daca vrei aceeasi claritate.

Daca te referi la schemele electronice, problema se simplifica, in sensul ca un traseu dintr-un circuit arata la fel si la 1200x800, si la 80x60.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donpetru, nu te inteleg ! Rezolutia inseamna, in ultima instanta, claritate! Adica redarea amanuntelor. Cum s-a mai spus inainte, rezolutie mai mica inseamna dimensiuni mai mici, daca vrei aceeasi claritate.

Asta stiu: "Rezolutia inseamna, in ultima instanta, claritate". Dar pe mine ma intereseaza un program care prin micsorarea rezolutiei unei imaginii sa-i pastreze aceeasi claritate. Mai exact: daca o imagine ocupa o suprafata de 10x10cm, eu vreau sa o fac 2x2cm (imaginea de dimesniunii mai mici sa se vada la fel de bine). Am inteles ca exista astfel de programe. Ma intereseaza sa fac lucru asta la niste imaginii care reproduc de exemplu piesaje din natura, in nici un caz scheme electronice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai exact: daca o imagine ocupa o suprafata de 10x10cm, eu vreau sa o fac 2x2cm (imaginea de dimensiuni mai mici sa se vada la fel de bine). Am inteles ca exista astfel de programe.

Acum am priceput (mai greu, dar asta e). Adobe Photoshop ar fi o solutie scumpa. Probabil exista si programe gratuite, operatia la care te referi nu mi se pare una de mare dificultate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si unde as putea gasi programul Microsoft Photo Editor dl.miron1947 ??

Dupa ce am vazut ca ati dat resize la imagine, varianta micsorata sa zicem are o claritate acceptabila. Mersi.

Totusi, am inteles si as dori sa-mi spuneti daca claritatea unei imaginii depinde si de softul in care o prelucrezi (micsorezi) ? Este unanim valabila aceasta definitie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock