Sari la conținut

AV400v3 - amplificator audio Hi-Fi de 400W - 4 Ohm


donpetru

Postări Recomandate

Reglajul l-am facut cu L-ul montat pe radiatorul mare, deci intr-o oarecare masura ar trebui sa fie ok, il voi reface daca e cazul cand voi monta placa pe radiatorul final. Cand ziceam maricel ma refeream ca si la curentul de repaus nu se incalzeste excesiv in caz ca sta minute bune alimentat, intradevar daca il folosesc  ca sa si cante este mic, dar nu a cantat decat cu L-ul atatsat de radiatorul mare ;) . 

mai jos este poza cu radiatorul folosit 300mm x 165mm cu 40mm  inaltime si talpa de 8mm :

 

2r2uko9.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte placut rezultatul din postarea nr.74. Daca atasati radiatorul exemplificat mai sus atunci constructia va fi pe masura. Spor la mesterit in continuare si reveniti cat mai curand cu noutati privind stadiul constructiei, inclusiv o imagine cu amplificatorul per ansamblu. Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, o intrebare, se poate folosi si TTC5200/TTA1943 la varianta pe bipolari? Intreb deoarece sunt ceva mici diferente intre acestea si varianta 2SC/2SA,  as putea sa folosesc si amestecate ? adica intre cele 4  pe fiecare ramura sa pun si seria TTC si 2SC? 

Multumesc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate folosi seria TTC - TTA dar nu recomand sa le amestecati cu 2SC - 2SA. Spun asta din cauza ca fiecare lot de piese vine din fabrica cu parametri apropiati iar amestecarea lor de foarte multe ori afecteaza fiabilitatea produsului. Se pot inregistra si exceptii, dar nu cred ca e cazul sa riscati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Buna ziua. Am terminat s? eu in sfarsit ce doi finali ,versiunea mostfet. Au functionat din prima. Se Aude impecabil.

post-29579-0-65950600-1526147861.jpg

post-29579-0-66792100-1526147916.jpg

post-29579-0-66260000-1526147979.jpg

Editat de k-nix
  • Like 4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Avand in vedere ca urmeaza sa lansez comanda de cablaje FET400MK2 as dori sa stiu daca mai sunt utilizatori interesati de cablaje AV400v3 ??? Conditia este sa fie platite in avans, macar 20 bucati, Daca se pot achita maine ar fi perfect, daca nu eu o sa lansez comanda de FET400MK2 urmand ca noile cablaje AV400v3 sa faca obiectul unei alte comenzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Daca doriti sa folositi MOSFET-uri "laterale" va trebui sa folositi setup-ul de bias pentru versiunea cu tranzistoare bipolare a amplificatorului AV400v3. Deci, aplicati solutia asta iar daca nu veti reusi sa reglati un curent de mers in gol optim, va trebui tatonata usor valoarea unui rezistor din circuitul de bias. Nu este ceva complicat, dar pana ajungeti acolo, daca va fi cazul, incercati sa aplicati practic ceea ce am spus initial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Din pacate schema si cablajului la AV800 nu l-am facut. Acum este in curs de proiectare / testare o alta schema de amplificator care poate reprezenta o alternativa la viitorul AV800. Poate in cursul anului viitor voi realiza si AV800 dar nu promit nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock