Sari la conținut

Energia vidului sursa inepuizabila de energie demonstrata practic!


sinergicus

Postări Recomandate

deci baietii astia au inventat transformatorul cu masina rotativa.

daca va uitati pe schema aia e un motor aproximativ sincron care roteste un generator cuplat la un rederesor, deci o mare notate. (noutatea e ca indiferit de sarcina nu apare cuplu care se opune, si de ce nu apare? ca ei nu au citit despre el deci nu exista)

RR

nu esti atent de loc

generatorul cu consum mic este una iar ce studiezi tu pe schema este altceva

daca citesti printre randuri asa se intampla

 

deci baietii astia au inventat transformatorul cu masina rotativa.

daca va uitati pe schema aia e un motor aproximativ sincron care roteste un generator cuplat la un rederesor, deci o mare notate. (noutatea e ca indiferit de sarcina nu apare cuplu care se opune, si de ce nu apare? ca ei nu au citit despre el deci nu exista)

RR

fii mai atent

sant dou chestii distincte

una este acel generator si alta este schema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Stimate coleg RR. Prin raspunsurile tale nu faci altceva, decat sa alimentezi niste discutii stereotipe si inutile. Adeptii teorilor "vidului energetic" sunt neobositi in a gasi permanent "dovezi" noi si a le recicla pe cele vechi. A fost suficient sa apara un astfel de adept, ca sa te grabesti sa il combati. Probabil ca omul, si-a facut cont pe acest forum, tocmai in scopul de a agita lucrurile in aceasta directie. De altfel, nici nu poate fi altfel atata timp cat prima lui postare a fost pe acest topic. Daca incerci sa navigi din forum in forum pe Internet, vei constata ca sustinatorii acestor teorii, sunt foarte agresivi in a acapara spatiul acestora.

 

Acest topic, murise. A fost suficient ca cineva sa-l agite putin, ca sa inceapa din nou sa tina capul de afis pe forum. Crezi ca merita? Discutiile pe aceasta tema, se desfasoara cam asa: :whoosh: ,iar impresia mea fata de ele este cam asa :morning: .

 

Altminteri, Toate Bune!

nu inteleg ce vrei sa spui cu 'topicul acesta murise'

daca este cum inteleg este foarte grav ptr ca santeti distrugatori de topicuri

care nu convin sistemului

sper sa ma insel

sper ca sa fiti oameni cu adevarat si nu niste virusi pusi pe distrus tot ce nu convine cuiva

un om adevarat discuta , dezbate , argumenteaza , dovedeste nu cum ati facut voi ' credeam ca acest topic murise '

vreti sa stiti ceva

voi santeti reprezentantii inchizitiei in timpurile moderne

ca sa dovediti contrariul fiti cu adevarat oameni si nu virusi si discutati cu noi ceilalti

dupa criza asta economoica in mod normal trebuia sa urmeze un razboi dpv istoric

asta nu mai este posibil ptr ca noi nu mai santem sclavi si dusi cu turma unde vor unii

haideti sa discutam si sa pregatim o noua revolutie tehnologica pentru ca numai asta va duce la salvarea noastra ca specie asa cum o cunoastem acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • 3 weeks later...

Nu am mai intrat de mult timp pe acest topic ca nu merita sa fac acest efort ( pentru cine?)

 

VAd ca intre timp au aparut persoane care impartasesc idei asemanatoare cu ale mele..

 

Pentru ei si cei care vor mai trece prin acest topic , vreau sa le dau niste informatii...

 

Nu stiu daca ati auzit de don Smith ... omul ,inginer de meserie cu preocupari in multe domenii legate de electrotehnica, a inteles profund niste aspecte cu privire la ce este energia ,cum se manifesta ea si cum se poate extrage energie utila din cimpul electromagnetic al pamintului .O mare parte din realizarile lui se bazeaza pe aceasta intelegere si pe descoperirile lui Tesla...

 

Exista mai multi oameni care au reusit sa realizeze dispozitive asemanatoare cu ale lui Smith ( inspirindu-se din munca lui)dispozitive care folosesc aceasta energie despre care am mentionat mai sus...Cei mai cunoscuti sint Kapanatze , Dynatron ( Rusia) ....cautati pe you tube si pe internet referinte cu privire la dispozitivele lui Smith...

 

Aveti mai jos, imaginea uneia din multele variante constructive realizate de Smith:

don3.jpg

 

Jucaria din imagine incape confortabil pe o masa de bucatarie si scoate pe low 15 KW ,putind ajunge la puterea maxima ,la in jur de 30 KW...

 

Referinte tehnice gasiti aici:

 

http://www.freeenergyinventions.com/donsmith.html

 

Prezentarea si explicarea principiului de functionare o puteti viziona de pe pagina asta:

http://www.freeenergyinventions.com/donsmith222.html

 

Primele 5 filme , sint un interviu cu inventatorul la el acasa;veti afla o multime de detalii interesante despre dispozitiv si despre teoria care sta in spatele principiilor de functionare ale acestuia...

 

Aici aveti un document pdf in care se eplica in amanuntime principiile care fac posibila extragerea energiei electromagnetice a pamintului cu ajutorul unor aparate corespunzator construite...

www.free-energy-info.com/Smith.pdf

Ce ssa va mai spun; e mult de citit , de studiat , de experimentat;cei care aveti cunostinte si intelegere mai multa decit mine, sinteti invitati sa aprofundati si sa puneti in practica...

Editat de sinergicus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

Daca am fi in stare sa captam macar o parte din energiea care o trimite Soarele spre Pamant ,am fi boeri.

Corect,numai ce se poate capta,deocamdata,de la soare fara prea mari cheltuieli,este caldura si asta numai in cazul in care norii nu ne strica planurile.Transformarea luminii solare in electricitate se poate face de asemenea destul de eficient ,singura problema si esntiala este achizitionarea celulelor fotovoltaice care deocamdata au niste preturi destul de mari. Intreprinzatorii romani aduc panouri fotovoltaice si le comercializeaza la niste preturi prohibitive.Statul roman sta deocamdata in espectativa (concret nu face nimic)ba mai baga si bete-n roate celor care vor sa faca ceva.Degeaba se tot vorbeste de energia verde,daca statul,nu incurajeaza si sprijina pe cei care intradevar vor sa faca ceva in acest sens.Asa s-a intimplat si cu reabilitarea termica(izolarea) blocurilor de locuinte.Promisiuni multe dar nimic de fapt.Tot cetateanul care a vazut ca factura la gaze creste de la o luna la alta a facut tot ce a putut ca sa-si izoleze apartamentul fara ca sa astepte ajutorul autoritatilor locale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator uuciN

Pentru cei interesaţi, am postat mai jos o carte în trei volume, legate de acest subiect al obţinerii energiei în moduri neconvenţionale.

Deşi autorul ei lasă impresia că a făcut gramatica cu femeia de serviciu şi nici o editură nu a binevoit să-i publice

volumele, eu le-am citit totuşi din curiozitate, pentru că nu-s un tip refractar chiar dacă autorul aberează uneori.

Vă las pe voi să trageţi concluziile, după ce veţi citi, dacă veţi avea răbdarea necesară.

 

23vdqbm.jpgmx1nrr.jpg

Editat de uuciN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Deşi autorul ei lasă impresia că a făcut gramatica cu femeia de serviciu şi nici o editură nu a binevoit să-i publice

volumele, eu le-am citit totuşi din curiozitate, pentru că nu-s un tip refractar chiar dacă autorul aberează uneori.

Vă las pe voi să trageţi concluziile, după ce veţi citi, dacă veţi avea răbdarea necesară...

Practic asta este prima impresie. Eu nu am avut rabdare sa citesc decat pasaje din primul volum. Dincolo de aceasta prima impresie, modul general in care este conceputa cartea, mai lasa in plus impresia unui om macinat de frustrari, facand paralele cel putin indoielnice intre doua sisteme politice. Autorul reuseste sa imprime mai mult imaginea unui autor de SF, care in spatele unei spoieli de cultura in domeniul energetic, nu numai ca abereaza, dar si ignora mecanisme bine cunoscute din acest domeniu. Astfel prezinta - sau cel putin asa am inteles eu citind mai in fuga - regimul de tranzitie de la punerea unui motor electric sub tensiune, ca pe un regim in care reteaua primeste aporturi energetice din acel "ocean energetic" de care noi nu suntem constienti, deoarece ne scaldam in el precum "pestii in apa". Nu stie ca la interfata dintre energia electrica consumata de la retea si cea mecanica furnizata la arbore, trebuie "urnit" in rotatie echipajul mobil al unui motor electric aflat initial in repaos. Ajungerea de la starea de repaos la cea de turatie nominala, se face cu un aport suplimentar de energie solicitat de insusi motorul electric. Acea energie, vine tot de la retea. Este la fel ca atunci cand 3...4 oameni bine dotati fizic, incearca sa puna in miscare un autoturism oprit, iar dupa atingerea unui anumit regim de viteza, este suficient unul singur, pentru a-l impinge pe drum drept. Este bineinteles, doar un exemplu dintre cele care mi-au atras atentia. Si hai sa mai adaugam si faptul, ca o multime de indivizi aduc pe forumuri in discutie neantul ca sursa energetica, dar nici unul nu a scris un articol, sau o lucrare tehnica, in care sa incerce sa explice in cuvinte, formule, schite, scheme si imagini foto, cum se poate realiza un dispozitiv captand aceasta energie a neantului si modul cum poate fi el aplicat spre exemplu, intr-o gospodarie individuala. Hai sa fim seriosi. Stim cu totii ca realizand o morisca de vant, nu vom fi cu mult mai independenti energetic. Insa aceasta este o lucrare abordabila si abordata cu succes de foarte multi, care reusesc prin imagini sugestive sa dovedeasca ca aceste moristi sunt viabile si au aplicatii intr-o gospodarie individuala. La fel si cu o instalatie de incalzire a apei, cu panouri solare. Etc, etc, etc,...

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Pentru cei interesaţi, am postat mai jos o carte ?n trei volume, legate de acest subiect al obţinerii energiei ?n moduri neconvenţionale.

Deşi autorul ei lasă impresia că a făcut gramatica cu femeia de serviciu şi nici o editură nu a binevoit să-i publice

volumele, eu le-am citit totuşi din curiozitate, pentru că nu-s un tip refractar chiar dacă autorul aberează uneori.

Vă las pe voi să trageţi concluziile, după ce veţi citi, dacă veţi avea răbdarea necesară.

 

23vdqbm.jpgmx1nrr.jpg

Salutare tuturor!

Din pura curiozitate as vrea a citesc si eu aceasta carte.Megauplad.com nu mai functioneaza (cel putin deocamdata)

Stie cineva de unde se poate downloada din alta parte?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'Energia vidului sursa inepuizabila de energie demonstrata practic! de bandi101' , asa scria, si de aceea m-am grabit sa vad despre ce este vorba.

Interesant subiectul, dar ma intreb ca daca lucrurile sunt asa de simple, de ce nu face initiatorul threadului o instalatie bazata pe vid. Ce inseamna 'vid' ? Inseamna lipsa de gaze.

Deci, sa lege dumnealui o zona fara gaze, cu o zona cu multe gaze, adica o zona fara presiune sa fie legata cu o zona cu presiune, si asfel va crea o cale de a creea energie.

Principiul seamana cu cel al motoarelor termice.

 

Nu este criza de energie in general, ci se discuta despre criza de energie conventionala, standard.

 

Revenind la diferentele de presiune, deja acestea sunt utilizate de secole de catre morile de vant. Corabiile de asemenea tot pe diferente de presiune se deplaseaza.

Oare cum ar arata o moara de vant cosmica ? Si cum va fi realizata aceasta ?

Rachetele se deplaseaza tot pe baza diferentelor de presiune.

 

O intrebare care se naste este 'oare ce presiune ( de fapt lipsa de presiune ) are vidul ?

 

Asa ca teorie, de cateva ori m-am intrebat ca ce Doamne fereste s-ar intampla daca nu ar mai fi posibila existenta curentului electric ? Va puteti imagina cam cum ar fi sa nu mai functioneze nimic din ceea ce functioneaza pe baza de energie electrica ? Energia electrica sa nu mai existe pur si simplu; sa dispara, asa instantaneu ...

Va puteti imagina o lume care nu utilizeaza curentul electric, o lume fara energie electrica ?

 

Reeditare

Am pus niste ghilimele, cateva litere, si am mai adaugat cateva randuri.

Acum propun si o afacere cu vid: Ducem niste recipienti in spatiul extraterestru si luam vid de acolo, astupam recipientii, si ai aducem pe Terra. Vom folosii aceste butelii cu vid la actionarea unor turbine, de exemplu, dar probabil ca punandu-le la teava de esapament a unui motor cu ardere interna, prin aspiratia aerului, pistoanele vor fi actionate fara a mai folosi benzina, si astfel vidul se dovedeste a fi un combustibil cat se popate de ecologic.

Asadar o data cu utilizarea vidului ca sursa de energie, se vor dezvolta motoarele pneumatice ...

 

As vrea si eu, daca se poate, adresa de download pentru cartea aia, din postul anterior.

Editat de suntonlain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a mai putut salva urmatoarea adaugare:

 

Acest post a fost editat de suntonlain: Astazi, 10:08 AM

 

 

Alta adaugare:

 

*Deci se incepe cu butelii 'incarcate' cu vid.

Aceste butelii vor fi utilizate pentru actionarea agregatelor pneumatice, sau pur si simplu

la deplasari prin absorbtia aerului in tuburile vidate. La fel pe lacuri, rauri, fluvii, mari si oceane, deplasarea facanduse prin absorbtia apei in buteliile vidate.

 

*Apoi se va gasi un mijloc de realizare a unor furtune care vor traversa zona de gravitatie din jurul Terrei si prin ele se va 'pompa' vid, astfel incat prin aspirarea aerului si a fluidelor si evacuarea acestora in Cosmos, se vor crea noi surse de generare a energiei mecanice si a energiei electrice.

Prin evacuarea in Cosmos a atmosferei si a hidrosferei Terestre, datorita utilizarii pe cale industriala a vidului interplanetar, planeta Pamant va deveni nelocuibila.

 

Se pot crea niste scenarii interesante, care toate vor avea ca finalitate moartea planetei Terra datorita folosirii nesabuite a energiei vidului.

 

Imaginativa razboaie purtate cu arme cu vid, in care distrugerile se fac prin absorbtii si implozii. :flag_of_truce:

 

:biggrin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Oamenii instruiti si educati pot glumi pe orice tema. Este ingrijorator cand multi oameni bine intentionati ratacesc drumul cunoasterii si se instruiesc din YouTube si din gunoaiele Internetului. Calea cea dreapta este: manuale de scoala generala, manuale de liceu, cursuri universitare, articole stiintifice din reviste serioase (ISI), brevete de inventie (dar nu din America unde, cu bani, poti breveta orice bazaconie)si carti cu cat mai multe citari in lucrari serioase (vezi Journal Citation Reports). Oameni mai destepti ca noi ne-au inarmat cu legile conservarii materiei, energiei, sarcinii electrice, etc. si cu principiile termodinamicii. Noi, epigonii, nu le cunoastem, dar nu suntem de acord cu ele. Visam energie "moca", adica nimeni sa nu munceasca si tot romanul sa prospere. Faptul ca sunt multi cei cu asemenea aspiratii generoase nu este un argument. Dupa gramatica violata a multor posturi deduc ca acea cale a cunoasterii ar trebui luata cat mai de la inceput.

Cu bine si burta pe carte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Oamenii instruiti si educati pot glumi pe orice tema. Este ingrijorator cand multi oameni bine intentionati ratacesc drumul cunoasterii si se instruiesc din YouTube si din gunoaiele Internetului. Calea cea dreapta este: manuale de scoala generala, manuale de liceu, cursuri universitare, articole stiintifice din reviste serioase (ISI), brevete de inventie (dar nu din America unde, cu bani, poti breveta orice bazaconie)si carti cu cat mai multe citari in lucrari serioase (vezi Journal Citation Reports). Oameni mai destepti ca noi ne-au inarmat cu legile conservarii materiei, energiei, sarcinii electrice, etc. si cu principiile termodinamicii. Noi, epigonii, nu le cunoastem, dar nu suntem de acord cu ele. Visam energie "moca", adica nimeni sa nu munceasca si tot romanul sa prospere. Faptul ca sunt multi cei cu asemenea aspiratii generoase nu este un argument. Dupa gramatica violata a multor posturi deduc ca acea cale a cunoasterii ar trebui luata cat mai de la inceput.

Cu bine si burta pe carte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock