Sari la conținut

Preamplificator CFA


Mircea Radulescu

Postări Recomandate

Fenomenul se intampla pe ambele canale . Pe ambele canale se incalzeste acelasi tranzistor. De asemenea , se incalzesc considerabil si tranzistorii din sursa de alimentare- ma refer la tranzistorii care au in baze diode zenner. In etajul de iesire nu am aceasta problema. Voi masura offsetul si voi reveni cu informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit o gresala de cablaj ,tranzistorul 2N5551 trebuie rotit cu 180 de grade , adica inversat colectorul cu emitorul .......acel simbol apartine BC-urilor si nu seriei 2N5551/5401   

Scuze pt. eroare, :frust:

Numai bine ,Alex

 

L.E. Circuitul functioneaza pe sinus si dreptunghiular f.b.

Editat de alex mm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am sa folosesc in proiectul MicroSOUND-100, o versiune de preu asemanatoare cu acest APEX P30, care de fapt este o imitatie a unul preu Marantz PM8004. M-am hotarat sa trec la varianta asta din cauza ca schema initiala de preu propusa in proiectul MicroSOUND-100, nu a evoluat practic conform asteptarilor.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock