Sari la conținut

Schema incarcator baterie auto


Postări Recomandate

De ce nu ai pus un potentiometru in locul semireglabilului P1? Daca este accesibil, cu montare pe panoul redresorului, se poate regla curentul de incarcare in functie de capacitatea acumulatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta merge foarte bine(e proiectat de mine dupa schema din revista tehnium).

Documentatia si cablajul in format pdf in atasament.

 

@amudsen : de asta zici ?

Schema este gresita....

Si cablajele la fel le-ai proiectat...dupa schema din pdf-ul pus de tine?

Editat de Pringles
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Schema este gresita....

Si cablajele la fel le-ai proiectat...dupa schema din pdf-ul pus de tine?

Is curios unde e gresita...poti detalia? Momentan esti singurul care a observat din 33 de descarcari.. (este o mica greseala, de fapt omisiune..), cablajele facute de mine nu au nimic omis..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata de schema originala, mai are o rezistenta in serie cu potentiometrul de curent dar care trebuie montata in partea de jos a potentiometrului,nu sus, cum e desenata ,altfel nu-si are rostul.Sau cursorul legat la capatul de jos al potentiometrului.

Cred ca am facut vreo 10 redresoare cu schema asta,de la puteri mici pentru baterii de 12Ah pana la puteri mari pentru baterii de 200Ah ,e foarte buna.Mai nou ,in loc de tiristor folosesc triac  de 20A si 600V,fara nicio modificare .Nu pentru ca ar fi mai bine ci pentru ca am in stoc vreo 100buc. si trebuie sa-i folosesc la ceva

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Is curios unde e gresita...poti detalia? Momentan esti singurul care a observat din 33 de descarcari.. (este o mica greseala, de fapt omisiune..), cablajele facute de mine nu au nimic omis..

Pe schema din pdf-ul tau lipseste un traseu...cel de la anodul diodei D2 catre catodul diodei D3 si anodul tiristorului...pe cablaj nu stiu daca lipseste traseul, deoarece nu l-am studiat. Schema pusa de @nel 65 este corecta...a ta nu.

Si mai este o greseala in schema ta...cea care ti-a spus-o @nel 65...legarea cursorului potentiometrului. In schema ta rolul rezistentei de 330ohmi serie cu potentiometrul, este inutila...o strapezi cand cursorul potentiometrului ajunge la pinul ei.

Modific-o si pune un pdf corect, sa nu descarce userii o schema cu defecte....cum am facut eu, de ma intrebam de ce nu merge montajul dupa ce am facut cablajul.

In rest montajul este ok...eu trag maxim 8A...atat poate transformatorul.

Editat de Pringles
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei , aparent nu esti singurul , eu pe vremuri am avut placi la vanzare (functionale, nu ceea ce am postat) si am zis sa testez piata si aici si am pus schema asta de principiu(documentatie.pdf) pentru ca atunci cand montezi piese ai nevoie de valori si pozitie, nu si unde se leaga, de acolo si lipsa traseelor  Am vrut sa pun si cablajul original la un moment dat dar mam oprit pentru ca pe alt site de specialitate cineva se vaita ca nu ii merge si am zis ok , hai sa vedem despre ce e vorba si am avut parte de surpriza vietii mele cand omul a spus ca platise 15 lei pentru un cablaj (eu normal le vand cu 35 si nu am mai vandut unul de 1 an si ceva si atunci am vandut sute in configuratia buna), si la poza , mam lamurit de unde era si pretul ... era un cablaj fara insemnele mele , copiat 100% din atasamentele mele de aici dar fara nume ... 

 

Ceea ce a postat nel65 e schema originala, la mine a suferit mai multe modificari (piese inlocuite cu ceva generatii mai noi pe care le si gasesti in magazin) + rezistenta (limitarea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock