Sari la conținut

TA1000PSv2 - Sursa de alimentare cu softstart si protectii pentru amplificatoare audio


donpetru

Postări Recomandate

TA1000PSv2, o noua versiune a sursei TA1000PS, care, comparativ cu versiunea initiala, are partea de control a turatiei ventilatoarelor cu temperatura mult imbunatatita, putand folosi nu numai LM35 pe post de senzor de temperatura ci si termistori NTC. Ba mai mult. din cauza ca fiecare amplificator audio are propriul sau comportament termic, acest lucru ne forteaza sa adoptam praguri de temperatura diferite de la un model de amplificator la altul si pentru a veni in ajutorul acestui aspect, in noua versiune TA1000PS se va putea regla pragurile de temperatura pentru actionarea ventilatoarelor si chiar pragul de temperatura cand va intra in functiune protectia termica. Iata cele mai importante noutati la versiunea prezenta, coroborat cu un PCB layout nou mult mai compact si util. 

Bineinteles, pe partea de 230VAC am adaugat un circuit de softstart (cat mai simplu posibil si eficient deopotriva). Am pastrat o putere disipata de 20W pe rezistoarele de balast din softstart, asemenea circuitului din revista Elektor, deoarece am constatat practic ca este suficient. Optional se mai poate jongla cu temporizarea modificand valoarea capacitorului C5 de 100uF (spre exemplu, se poate folosi si 68uF, mai mult de 100uF nu recomand).

 

Asadar, proiectul Tehnium Azi - TA1000PSv2:

TA1000PSv2 - Sursa de alimentare cu softstart si protectii pentru amplificatoare audio.pdf

si soft-ul pentru MCU Attiny861:

TA1000PSv2 MCU Attiny861 Software v.1.0.0.rar

 

Precum o sa observati in proiectul atasat mai sus, in vers. 2 TA1000PS veti putea folosi ventilatoare de 12VDC sau 24VDC. Un alt avantaj care face din TA1000PSv2 un proiect de sursa de alimentare pentru amplificatoare audio foarte adaptabil. Am inclus si un conector pentru programarea microcontrolerului - e vorba de HD30.

 

Bineinteles, raman valabile indicatiile de executie practica a cablajelor ca si pana acum. In documentatia proiectului o sa gasiti si alte informatii utile pe care nu are rost sa le mai reproduc aici. 

In cursul zilelor urmatoare o sa ma interesez cat costa niste cablaje de fabrica pentru acest proiect si daca vor fi utilizatori care vor dori sa achizitioneze cablaje, la momentul potrivit, o sa anunt strangerea fondurilor, pentru ca cablajele vor trebui achizitionate in avans. Ca sa mai reducem preturile, va trebui sa mai fie si niste sponsori, vom vedea asta in cursul zilelor urmatoare in functie de evolutia acestui subiect. Pana atunci, e important sa obtin cat ar costa cablajele.

 

Dar pana obtin niste preturi pentru cablaje, daca sunt pareri/observati va rog sa le expuneti.

 

Numai bine

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl. donpetru, chiar imi place proiectul TA1000PSv2. Chiar sunt curios la ce pret o sa fie cablajele pentru ca, ma bate gandul, sa ma abonez si eu la o pereche.

Modul de abordare a solutiei cu microcontroler este genial. De data asta si cablajul a iesit super Ok, ce mai, jos palaria.  :hi:

Editat de prog
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna,Felicitari Donpetru pentru efortul depus.O solutie noua cu microcontrler bine realizata si compartimentata.

Sa speram ca vor fi suficienti utilizatori pentru realizarea cablajelor de fabrica pentru TA1000PSv2 cat si pentru filtrul de retea.

 

Eu ma inscriu de pe acum cu 6 bucati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Au sosit cablajele.

TA1000PSv2 photo1.JPG TA1000PSv2  photo2.JPG

Nikon-ul meu compact parca nu mai focalizeaza asa bine dar rezultatul e super, lucru cu care o sa va convingeti dupa ce veti tine cu mainile voastre cablajele.

 

Intre timp am facut putina ordine in topic pentru a face loc postarilor cu constructia TA1000PSv2.

 

Recapitulez mai jos ceea ce am precizat in conversatia privata deschisa cu utilizatori care au platit in avans cablajele:

 

1. Pretul per pereche TA1000PSv2 (un cablaj principal si unul de softstart) este de 60lei la care se adauga pretul transportului cu curier rapid de la mine la voi, acum am observat ca astia de la Cargus percep 24 lei. 

 

2. Daca doriti un Attiny861 programat pretul este de 25 lei bucata (in acest moment nu mai am MCU-uri disponibile, unele au fost achitate, altele rezervate - daca dupa distribuire mai ramane ceva va anunt aici).

 

3. Au fost comandate 30 de seturi de cablaje (un set fiind compus dintr-un cablaj principal si unul de softstart, asazis secundar). Surpriza din partea producatorului, ocazie cu care ii multumesc, au venit 32 de seturi de cablaje. Le-am numarat de doua ori, credeam ca imi scapa ceva. Bineinteles, surplusul de 2 seturi se vor distribui gratuit utilizatorilor care au participat la constructia kiturilor Tehnium Azi, ex. GX400 sau AV400v2, cum ar fi utilizatorii: @uscatu83, @NexHD sau altii (chiar va rog sa mai imi dati voi exemple - nu i-am mentionat pe cei care au construit asemenea kituri electronice si au platit in avans cablajele TA1000PSv2). Utilizatori care vor primi setul sponsorizat va trebui sa achite transportul plus valoarea pieselor disponibile daca le doresc sau valoarea unor seturi suplimentare de cablaje. Deci, daca mai pun la socoteala setul sponsorizat de utilizatorul @vijelie02, ar fi 3 seturi de cablaje sponsorizate. Eu cred ca e suficient, restul care le voi mai vinde, voi mai strange bani de hosting. Mai trebuie pus si acolo deoparte ceva.

 

4. Pana in acest moment situatia achitarii cablajelor este urmatoarea:

 

@niksound: 4 seturi de cablaje + transport (achitat) + 3 MCU-uri programate Attiny861 (MCU-urile rezervate, in curs de achitare)

 

@ilie501: seturi de cablaje + 5 MCU-uri programate Attiny861 (achitat) (cablajele vor fi transmise prin utilizatorul @niksound)

 

@vijelie02: 3 seturi de cablaje + transport (achitat)

 

@hixpp02: 2 seturi de cablaje + transport (achitat)

 

@prog: 1 set de cablaje + transport (achitat)

 

@k-nix: seturi de cablaje + transport Spania (achitat) + 3 MCU-uri programate Attiny861 (achitat)

 

@outtek:  seturi de cablaje + transport (achitat) + 2 MCU-uri programate Attiny861 (achitat)

 

@Koaakka: 1 set rezervat pana la sosirea cablajelor (va rog sa efectuati plata cat de curand posibil daca mai doriti setul de cablaje)

 

TOTAL SETURI achizitionate/rezervate = 19 bucati (nu am mai luat in calcul setul sponsorizat de utilizatorul @vijelie02)

 

!!!! Au mai ramas pentru vanzare:

 

7 seturi de cablaje, repet, la pretul de 60lei setul fara transport;

 

- 2 seturi de cablaje asamblate dar care nu vor contine pe "partea de forta" capacitoare de filtraj si acea punte redresoare de 25A (cand vor fi disponibile aceste doua seturi voi anunta aici - acum nu va pot spune un pret)

 

- 3 seturi de cablaje vor fi donate gratuit utilizatorilor care au construit kiturile GX400 sau TA1000PSv2, vor trebui sa prezinte si dovezi in acest sens daca nu le au in forum, chiar pot sa deschida un topic dedicat cu constructiile lor. Oferta e valabila pana la sfarsitul luni septembrie, anul curent, data dupa care, voi distribui cate un cablaj gratuit fiecarui utilizator care achizitioneaza macar un set de cablaje.

 

Cereri de seturi de cablaje TA1000PSv2 se mai pot face aici sau pe privat, dar ceea ce mi-ar place sa vad de la utilizatorii acestui site, sunt constructii audio cu TA1000PSv2.

 

!!! Rog utilizatori care au achizitionat cablaje in avans si care nu mi-au transmis adresa de livrare cu nr. de telefon, sa o transmita, pentru ca saptamana asta, cred ca cel mai probabil joi, voi pregati expedierea cablajelor. Oricum, o sa va anunt in conversatia privata deschisa de momentul cand am expediat cablajele catre voi.

 

Editare ulterioara nr.1: utilizatorul @niksound va achizitiona doar 3 MCU-uri programate, deci mai raman 2 microcontrolere Attiny861 pentru vanzare.

Editat de donpetru
  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Intr-un final au sosit. Au iesit foarte bine nici nu ma asteptam sa iasa rau. Ma duc sa pun letconul la incalzit sa ma apuc de treaba ca vreau sa mai prind o zi calduroasa de gratar si sa pun statia la treaba. 

@donpetru: imi permit o gluma: taxa de expediere urgenta nu aveti?

spor la lucru la ceilalti utilizatori care au achizitionat aceste placute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@donpetru: imi permit o gluma: taxa de expediere urgenta nu aveti?

 

  :smile:  Nu am, dar va inteleg asteptarea. Haideti, o sa fac tot posibilul ca sa expediez maine cablajele dvs. De fapt, cred ca o sa pregatesc din seara asta coletele, mai trebuie sa programez si MCU-urile. Cred ca o sa le expediez la plic ca astia de FANCURIER sau Cargus am vazut ca sunt mai grijulii cu plicurile decat cu coletele. Va anunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au iesit super cablajele. De abia astept sa vad cum functioneaza.

 

Daca viitorul FET400-800 pe care o sa-l prezentati ajunge sa aiba cablaje de fabrica, jos palaria! De fapt ar fi pacat sa nu se gaseasca utilizatori si pentru noul FET400-800, pentru ca numai asa se poate pune in valoare utilitatea ta1000ps. Super.  :hi:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Am citit documentatia sursei pentru reglarea pragurilor de tensiune la controlul ventilatoarelor. Prezint urmatoarea varianta de temperaturi:

0....40 grade stop Tho 0Vdc
40...50 grade viteza 1 Th1 6VDC
50...60 grade viteza 2 Th2 9vDC
60...max grade viteza 3 12VDC decupleaza iesirea la boxe

Ce sens mai are viteza 3 cu cei 12V aplicati ventilatorului daca boxele sunt intrerupte de releu?

Mai normal nu ar fi asa?

0....40 grade stop Tho 0Vdc
40...50 grade viteza 1 Th1 6VDC
50...60 grade viteza 2 Th2 9vDC
60...max grade viteza 3 12VDC

hardcodat la 80 sau 85 grade sa se decupleze iesirea la boxe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sens mai are viteza 3 cu cei 12V aplicati ventilatorului daca boxele sunt intrerupte de releu?

Dupa pragul TH2 pana la THM si peste, se aplica tensiune maxima ventilatorului (adica turatie maxima sau nominala). Este bine si peste THM deoarece circuitul a fost conceput sa raceasca radiatorul timp in care iesirea amplificatorului este deconectata. Acest mod de lucru se regaseste la foarte multe amplificatoare audio PRO din comert, in sensul ca, daca protectia termica a intrat in functiune, ventilatorul trebuie sa mearga in continuoare la turatie nominala. MCU-ul urmareste temperatura si daca scade dupa pragul protectiei termice, da comanda de inchidere a contactelor releelor (K1 si/sau K2, dupa caz).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, dar in momentul atingerii pragului Thm boxele sunt decuplate. deci ventilatorul nu va beneficia de viteza maxima decat in momentul in care boxele sunt decuplate sau va beneficia de turatie maxima atata timp cat exista o diferenta de temperatura intre Th2 si Thm.

In varianta propusa de mine la atingerea pragului de 80 grade se poate tine si ventilatorul la viteza maxima.

D-voastra v-ati gandit asa?

0....40 grade stop Tho 0Vdc - ce se intampla dupa depasirea pragului maxim 40 grade?
44...50 grade viteza 1 Th1 6VDC - ce se intampla dupa depasirea pragului maxim 50 grade?
54...60 grade viteza 2 Th2 9vDC - ce se intampla dupa depasirea pragului maxim 60 grade?
70...max grade viteza 3 12VDC - decupleaza boxele.

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock